DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kapota "Tygr"

Kapota byla vyrobena jako vánoční dárek pro občasné použití na trabantsrazech.

Materiál: bílý, žlutý a černý alkyton, tónování modelářskými barvami; bezbarvý lak pro zalakování (nebyla má práce).
Technika: základ - válečkem, předkreslení tužkou, malba štětci; zalakování pistolí.
Časová náročnost: 50 hodin práce (nezapočítána tvorba návrhu a finální zalakování).

Postup

Jako výchozí "surovinu" jsem použila kapotu, která byla sice zdravá (tedy nerezavá, nepopraskaná, nezničená), ale v dost zanedbaném stavu - špinavá, místy na ní rostl mech (byla skladovaná pod širým nebem). První prací tedy bylo její důkladné očištění. Následovalo zakytování děr po originálním znaku a pečlivé zbroušení namokro ručně jemným smirkovým papírem.

Po usušení a důkladném odmaštění kapoty jsem pokračovala třemi vrstvami bílé barvy nanášené jemným molitanovým válečkem na horní stranu, a samozřejmě i zespodu kapoty, tam ale (z důvodu složitějšího povrchu) nanášené štětcem. Po jejím důkladném zaschnutí jsem podle připraveného návrhu překreslila hlavu tygra. Původní záměr, tedy nakreslit doprostřed kapoty hlavu o přibližném průměru 50 cm, vzal brzy za své a hlava se "samovolně" roztáhla na celou kapotu.

   

První nanášenou barvou byl čistě žlutý podklad, následovala vrstva černé barvy. Poté začala nejobtížnější a nejdéle trvající část celé tvorby, stínování tygřího obličeje oranžovou barvou téměř "chlup po chlupu". Technikou krátkých tahů úzkým, plochým, polosuchým štětcem vznikla dokonalá iluze chlupů. Po oranžové fázi nastoupila další fáze černé barvy, kdy jsem stejnou technikou ladila tygří černé pruhy. Jako poslední přišly na řadu drobné dodělávky - těčky na tygřích tvářích, růžový čumák, hmatové vousky a podobně.

Výsledek

Poslední úpravou bylo zalakování bezbarvým lakem a samozřejmě podpis. Namontovaná kapota na autě teď vyvolává upřímný zájem okolojdoucích :)